Oujé-Bougoumou School hosted the first Virtual Regional Science Fair

UPDATE ON MARCH 30, 2021
Congratulations to the James Bay Eeyou Student, Tashvit Verma, who won first place for this year's Expo-Sciences Autochtone and was automatically selected for the Canada-Wide Science Fair for his science project "Learning Analyzer: A Fortran Code." Good luck at Nationals!


Our 2021 Regional Science Fair was organized as our first virtual science fair this year! The Waapihtiiwewan School hosted the regional event that took place on February 23 & 26. Students across Eeyou Istchee were invited to submit their science projects by video.

Here is the full list of the winners:

Cycle One elementary (Grade 1 & 2)
  • 1st – Emerson Moses, Lincoln Okimaw & Olivia Gilpin (Eastmain) - Report 
  • 2nd – Kyle Ottereyes & Ava Leigh Gull (Waswanipi) - Video
Cycle Two Elementary Grade 3 & 4
  • 1st – Aaliyah Moore Tanoush & Marisa Wapachee-Steven (Nemaska) - Report - Video 
  • 2nd – Caroline Gunner & Jacob Happyjack (Waswanipi)
Grade 5
  • 1st – Keanna Atsynia & Mariah Sealhunter (Wemindji) - Report -  Video 
  • 2nd – Ethan Metabie & Krystal Joy-Neeposh (Waswanipi) - Report - Video
Grade 6
  • 1st – Meri Grimstead (Chisasibi) - Report - Video 
  • 2nd – Audrey Brook Matoush  (Mistissini) - Report - Video 
  • 3rd – They Vaughn & Calleigh Louttit Blacksmith (Waswanipi) - Report - Video
Secondary 2 & 3
  •  1st – Ella Grimstead & Rim Rhdaïfi (Chisasibi) - Report - Video
  • 2nd – Tashvit Verma (Chisasibi) - Report - Video
  • 3rd – Joshua Moses & Liam Hester Corston (Eastmain) - Report, Cherish Gunner (Waswanipi) - Report, Tanika Bosum & Abriel Cappassisit (Ouje-Bougoumou)
Secondary 4
  • 1st – Lazarus HappyJack-Stevens & Junelle Moar (Waskaganish) - Report - Video
  • 2nd – Christ Dali (Mistissini) - Report - Video

Here are the student winners and their projects who represented the Cree School Board at the Provincial Expo-Sciences Autochtone organized by Université du Québec à Trois-Rivières, which was held virtually from March 24 and 25, 2021.

Grade 5 
  • Keanna Atsynia & Mariah Sealhunter (Wemindji) – “The Science of Sliding” - Report -  Video
  • Ethan Metabie & Krystal Joy-Neeposh (Waswanipi) – « Mélange effervescent » - Report - Video
Grade 6 
  • Meri Grimstead (Chisasibi) – « Une Motoneige Verte du Futur » - Report - Video
  • Audrey Brook Matoush (Mistissini) – “The Mask Experiment” -  Report -  Video
Secondary 2-3 
  • Ella Grimstead & Rim Rhdaifi (Chisasibi) – « L’Eau C’est La Vie-Protégeons Nos Cours D’Eau » - Report - Video
  • Tashvit Verma (Chisasibi) – “Learning Analyzer: A Fortran Code” - Report - Video
Secondary 4 
  • Lazarus HappyJack Stevens & Junelle Moar (Waskaganish) – “The James Bay Project – Reducing harmful impact of dams, on the environment” - Report - Video
  • Christ Dali (Mistissini) – « Les ondes électromagnétiques » - Report - Video

To view all provincial winners, please visit Expo-Science Autochtone.

Congratulations to all winners and participants!

 

Cree School Board


Telephone: 418-923-2764
Toll Free: 1-866-999-2764

View More

Admin Office Hours
Monday - Wednesday : 8:30 a.m. to 5:00 p.m.
Thursday: 8:30 a.m. to 4:30 p.m.
Friday: 8:30 a.m. to 3:00 p.m.

Login for website editors